Vyprávění o rhodiu

Rhodiu patří titul nejdražšího z drahých kovů světa. Víte, co ho činí unikátním a jak se využívá ve šperkařství?

Historka o objevení rhodia                                                                                           

Na Štědrý večer v roce 1800 anglický vědec William Hyde Wollaston a jeho kolega Smithson Tennant rozbalili dárek – pro sebe. Byl to kousek téměř čisté platinové rudy, tajně koupený a propašovaný ze španělské kolonie Nueva Granada v Jižní Americe (dnes Kolumbie) za 795 liber (v dnešní hodnotě kolem 23 tisíc dolarů). Dvojice do tohoto jediného kusu skály vkládala velké naděje. Wollaston věřil, že dokáže vytvořit nový chemický proces, který by z pevné rudy udělal kujnou platinu.

S kusem pašované platinové rudy dokázal Wollaston za pár let to, co předchozí vědci nedokázali. Jeho novátorský chemický proces, který izoloval platinu a učinil ji tvárnou, vytvořil i dva vedlejší produkty – rozpustný i nerozpustný zbytek. Po vysrážení rozpustného roztoku si všiml, že zůstaly načervenalé soli. Červené soli nejsou typické pro platinu a Wollaston měl podezření, že ve vzorku bylo přítomno něco jiného. V letech 1803 a 1804 Wollaston oznámil, že se vzorkem platinové rudy objevil dva další drahé kovy. Jeden nazval palladium a druhý rhodium se symbolem Rh a atomovým číslem 45.

Co je rhodium a k čemu se používá

Rhodium (nebo také Ródium) je velmi vzácný kov, který se většinou těží kvůli své velké odolnosti vůči korozi a horku. Jde o stříbrno-bílý kovový prvek, který je vysoce reflexní a silně odolný vůči korozi. Je považován za nejvzácnější a nejcennější drahý kov na světě – mnohem víc než zlato nebo platina. Primárně se používá v katalyzátorech automobilů. Jeho reflexní povrchy se používají ve vyhledávacích světlech, zrcadlech a povrchových úpravách šperků a dodává všemu, čeho se dotkne, nádherný lesk. 

Čisté rhodium je křehký a málo kujný kov, proto se hodí více k pokovování, a takto se používá i ve šperkařství.

Co je rhodiování?

Proces pokovování šperku jeho potažením extrémně tenkou vrstvou rhodia o tloušťce jen několika mikronů. Rhodiování se používá k vytvoření bílého reflexního vzhledu na špercích. Jelikož je rhodium součástí rodiny platinových kovů, je tvrdší než zlato a poskytuje šperkům povrch, který je odolný vůči poškrábání a zašpinění.

Které kovy se upravují rhodiem?

Nejčastěji se rhodium používá k pokovování bílého zlata, protože tento kov má přirozeně žlutý odstín. Galvanickým pokovením vrstvou rhodia bude mít šperk zářivě bílý povrch. Lze jej použít i na žluté zlato, aby se jeho barva změnila na bílou. Je však třeba brát v úvahu, že když se pokovování začne opotřebovávat, žlutá barva zlata začne prosvítat. Abyste tomu zabránili, pokovování je třeba častěji opakovat.

V případě mincovního stříbra je rhodiování pro získání barvy zbytečné, může však zabránit jeho ztmavnutí, které se po čase určitě na stříbrném šperku objeví, a ten zůstane dlouho vysoce lesklý.

Může rhodium způsobovat alergie?

Rhodiování je hypoalergenní, takže při nošení šperků s rhodiem nedochází k reakci pokožky. Rhodium totiž neobsahuje žádné alergeny jako například nikl. Ve skutečnosti, pokud máte šperk, který vám způsobuje kožní reakce, rhodiování může tento problém odstranit. 

Může se však stát, že zatímco samotné rhodium nezpůsobí žádné reakce, když se rhodiování opotřebuje, můžete být vystaveni alergii na nikl, který bílé zlato často obsahuje ve svých slitinách.

Jak chránit rhodiované šperky? 

Protože vrstva rhodia na špercích je velmi tenká, může se časem opotřebovat. Vyhýbejte se proto situacím, kdy by se váš šperk mohl odřít. Nejčastěji to hrozí v povoláních, které vyžadují časté mytí rukou, jako je zdravotnictví a gastro sektor. Při práci nenoste prsteny a náramky, abyste předešli poškození jejich pokovení. Pokud plánujete používat při čištění drsné anebo chemicky agresivní produkty, zejména s obsahem chlóru, zabraňte kontaktu vašich šperků s těmito produkty. 

Doporučujeme, abyste se nepokoušeli pravidelně čistit své rhodiované šperky, protože tření způsobuje jejich rychlejší opotřebování. Pokud se ho však rozhodnete vyčistit, vyhněte se mýdlu, vodě a rozhodně drsným chemikáliím. K utírání použijte materiál, který nebude vytvářet příliš velké tření. Častou údržbou ale může dojít k opotřebení vzácného kovu.

Když to na závěr shrneme, rhodiování má tyto výhody:                                     

  • Krásný lesklý vzhled
  • Odolnost
  • Vysoká kvalita
  • Hypoalergennost
  • Netoxicita

Jedinou jeho nevýhodou je, že vyžaduje určitou péči. To je však při radosti, jakou rhodiované šperky poskytují, jen zanedbatelná cena.

Zdroj: článek je výtažkem z obsáhlého povídání o rhodiu na stránkách www.iZlato24.cz .

 Odpoledne v Serengetiden